تخلیه نکردن ملک توسط مستأجر

تخلیه نکردن ملک توسط مستأجر | وکیل امداد

تخلیه نکردن ملک توسط مستاجر، یکی از مشکلاتی است که در خاتمه قرارداد اجاره احتمال دارد اتفاق بیفتد.

در این موضوع قانون چاره اندیشی کرده تا موجر بتواند حق خود را از مستاجر قانون شکن بستاند.

اجاره قراردادی موقت است و اعتبار قرارداد بستگی به این دارد که آیا زمان برای آن تعیین شده است یا خیر.

اگر زمان تعیین نشده باشد قرار داد اعتبار ندارد.

محاسبه اجرت المثل تصرف غیر مجاز مستأجر

در صورتی که موجر مخالف تصرف مستاجر باشد و مستاجر همچنان ملک را به تصرف خود درآورده باشد باید اجرت المثل این مدت را بپردازد.

حال مطالبه اجرت المثل بسته به چگونگی توافقات طرفین و شرایط قرارداد دارد.

ممکن است طرفین توافق به مبلغ معینی برای بعد از انقضاء قرارداد به عنوان اجاره بهای مدت داشته باشند و یا احتمال دارد وجه التزام تخلیه عین مستاجره تعیین شده باشد.

که در حالت اول غاصب باید اجرت المثل ایام تصرف را پرداخت کند که شیوه محاسبه آن نیز توسط کارشناس رسمی دادگستری و اعلام نظر مشارالیه خواهد بود.

درحالت دوم یعنی تخلیه عین مستاجره؛ اولاً نیازی به فرستادن اظهارنامه نیست و با انقضا زمان اجاره، مستأجر مکلف به تخلیه عین مستاجره خواهد بود.

چنانچه ملک مورد اجاره مسکونی باشد برای رسیدگی به درخواست تخلیه عین مستاجره به موجب مقررات قانون شورای حل اختلاف در صلاحیت این شورا می‌باشد.

ولی در صورتی که قرارداد یا اجاره نامه مربوط به ملک تجاری، تابع مقررات حق کسب و پیشه و سرقفلی باشد مرجع درخواست تخلیه دادگاه محل خواهد بود.

همچنین اگر تخلیه ملک مورد اجاره مربوط به نهادهای دولتی باشد از صلاحیت شورا خارج و مرجع رسیدگی به آن دادگاه محل می باشد.

اقدامات موجود در صورت تخلیه نکردن مستأجر

با خاتمه یافتن مدت معمولاً اجاره دهنده از مستأجر تقاضا می‌کند که ملک را تخلیه کند.

اگر به رضایت تخلیه شد که مشکلی نیست ولی گاهاً اختلافاتی در زمان تخلیه ملک به وجود می‌آید که می‌بایست با راه حل قانونی برای تخلیه آن اقدام کنیم.

برای اینکه تخلیه ملک از جهت موجر قانونی باشد:
۱-باید مدت اجاره تمام شده باشد.
۲-مستاجر بیش از سه ماه باشد که اجاره پرداخت نکرده .
۳ -کاری خلاف قرارداد انجام دهد.

در این صورت و با داشتن شرایط ذکر شده می‌توانید درخواست دستور تخلیه را از شورای حل اختلاف محل ملک‌تان بکنید.

تخلیه در صورتی که قرارداد اجاره عادی است

اگر قرارداد اجاره عادی و غیر رسمی باشد یعنی در هیچ دفتر خانه اسناد رسمی منعقد نشده باشد می‌توانیم فوری دستور تخلیه ملک را بگیریم.

در مورد قراردادهای عادی فرقی نمی‌کند که در آژانس املاک تنظیم شده و یا بر روی برگی عادی نوشته شده باشد.

البته این قرارداد باید شرایط یک قرارداد قابل استناد را داشته باشد. یعنی باید در برگه درخواست برای تخلیه اطلاعاتی همچون نام و نام خانوادگی، محل اقامت، عین مستاجره، مشخصات و تاریخ سند اجاره قید شود.

مقام قضایی دستور دهنده باید رابطه استیجاری را بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر سال ۷۶ ثابت کند و سپس دستور تخلیه را صادر کند.

تخلیه در صورتی که قرارداد اجاره رسمی است

در این حالت با صدور حکم، مستاجر حق تجدیدنظر خواهی پیدا می‌کند برای همین در این حالت مدت زمان بیشتری برای صدور حکم تخلیه طی خواهد شد.

بعد از طی این مدت چنانچه حکم به نفع موجر بود باید از دفتر خانه که اجاره در آن تنظیم شده تقاضای صدور اجراییه کند و مستاجر چنانچه ظرف مدت ده روز اعتراض نکند می‌تواند او را مجبور به تخلیه کند.

در صورتی که مستاجر پول شارژ یا اجاره بها را پرداخت نکرده و یا خسارتی وارد کرده باشد موجر نمی‌تواند مستقیم از ودیعه‌‍ای که دستش است کم کند.

بلکه برای دریافت حق خود باید به دادگاه مراجعه کند و دادخواست مطالبه ضرر و زیان به میزان مبلغ مورد ادعای خود به دایره اجرای دستور تخلیه تقدیم کند.

امتناع مستاجر از تخلیه

پس از اینکه اوراق قضایی ابلاغ شد اگر ظرف مدت ۳ روز مستاجر اقدام به تخلیه نکرد امر تخلیه در روز وساعت معین توسط مامور اجرا انجام می‌پذیرد.

اگر در زمان اجرا به علت حوادث غیر مترقبه مستاجر نتواند تخلیه کند و مهلت بخواهد، درخواست وی توسط مامور اجرا گزارش می‌شود و مقام صالح می‌تواند مهلت خواهی مستاجر را برای یک بار به مدت یک ماه موافقت کند.

مطالب مرتبط
avatar
  تمایل دارم مرا مطلع کنید وقتیکه  
جدیدترین پاسخ ها قدیمیترین پاسخ ها پاسخ های محبوب تر
بهروز مددپور
بهروز مددپور

سلام من مستاجرم
میخام تخلیه کنم موجر ۲ میلیون پول من را نداده میگه بعدا تحویل میدم . در صورت که من بجز ۵۰ هزار پول بدهی آب و گاز چیزی بدهکار نیستم. سوال من اینجاست من کلید تحویل بدم برم اگه ایشون پول نفرستاد چیکار کنم ؟ ضمنا آیا ایشون چنان حقی دارد ؟
در ضمن من راه را برای موجر باز کردم میگم قبل از تخلیه میتونید کامل خونتون را برسی کنید و پول منو بدید و تصفیه کنید من برم ولی ایشون ۲ میلیون میگه چند روز بعد از خروج ما میده.
لطفا راه حل بدید تشکر