ثبت علامت تجاری بین‌المللی WIPO

ثبت علامت تجاری | وکیل امداد
با اینکه عمده کسب و کارهای بین‌المللی به اهمیت علائم تجاری جهت متفاوت کردن محصولاتشان از محصولات دیگر رقبا پی برده‌اند، لکن هنوز متوجه اهمیت حمایت از علائم تجاری از راه ثبت موافقت‌نامه مادرید را درک نکرده‌اند.
به همین منظور به جهت آسان نمودن روند ثبت بین‌المللی و تحصیل حقوق ناشی از آن بعضی از کشورهای عضو کنوانسیون پاریس، اتحادیه‌ی بین المللی را در جهت حمایت از مالکیت صنعتی در جهت کنوانسیون پاریس تشکیل داده و در آن سیستم مادرید را به عنوان دستورالعمل ثبت بین‌المللی علائم تجاری تصویب نموده‌اند.
این سیستم از دو معاهده تشکیل می‌شود.
۱ _ موافقتنامه مادرید در تاریخ ۱۸۹۱ و پروتکل مربوط به آن مصوب ۱۹۸۹ و نیز آئین‌نامه‌ی مشترک
سیستم مادرید فعلاً دارای ۹۱ عضو می‌باشد که تشکیل شده از کشورها و دفاتر منطقه‌ای است.
۲_ لازم به ذکر است که درخواست ثبت بین‌المللی فقط از طریق دفاتر مالکیت صنفی کشورهای عضو سیستم مادرید امکان دارد و آن نیز منوط به ثبت در کشور مبدأ می‌باشد.

علامت تجاری Trade Mark

یک علامت تجاری، علامت ویژه‌ای است که خدمات و یا کالاهای مربوط به فرد حقیقی یا حقوقی را از یکدیگر تمیز می‌دهد و آن نیز  از زمان‌های قدیم‌تر نشأت گرفته است.
یعنی وقتی که هنرمندان و صنعتگران مهر و یا امضاء مختص به خود را بر روی محصول و یا اثر هنری خود می‌گذاشتند. در طی سال‌ها این علائم روند تکاملی خود را از جهت حمایت و ثبت علائم تجاری امروزی طی کرده‌اند.
این روش به کسانی که مصرف کننده هستند یاری می‌رساند که کالا و یا خدمات مورد احتیاج خود را بر طبق علامت تجاری مخصوص که طبیعت و کیفیت آن محصول و خدمت را معلوم می‌کند انتخاب و خرید کنند.

کاری که علامت تجاری بین‌المللی انجام می‌دهد

علامت تجاری بین‌المللی، صاحب آن را از مزایایی همچون حمایت‌های قانونی و برای متفاوت کردن محصول یا خدمات خود بهره‌مند سازد و حتی در ازای دریافت پول فرد دیگری را اجازه دهد که از این علامت مخصوص استفاده کند.
یعنی فقط در اختیار صاحب علامت است که اجازه دهد که دیگری برای استفاده بر روی کالا و خدماتش از آن استفاده کند.
زمان حمایت از علامت تجاری ده سال است که قابل تمدید به دفعات نامحدود است، فقط باید هزینه‌های پیش بینی شده در مقررات را پرداخت کرد.
در یک مفهوم کلی علامت تجاری از راه رسمیت شناختن محصول و یا خدمات مخصوص و در برداشتن منفعت مالی در سطح بین‌المللی موجب رشد ابتکار عمل و کارآفرینی می‌گردند.
حمایت کردن از علامت تجاری موجب این می‌شود که از رقابت‌های غیر عادلانه‌ی تجاری به شکل تولید کالاهای قلابی و استفاده کردن از علائم مشخص تجاری برای فروختن محصولات با کیفیت پایین‌تر جلوگیری کند.
سیستم حمایت از علامت تجاری این فرصت را نیز به کسانی می‌دهد که تجربه‌ی بالا و مهارت کافی دارند تا در عادلانه‌ترین شرایط ممکن، حس اعتماد به مصرف کننده بدهند.

انواع علائم تجاری که می توان ثبت نمود

تعداد علائمی که قابل ثبت باشند، در سطح جهانی نامحدود است، و طبق قانون مصوب کشورها علامت تجاری می‌تواند از یک یا چند کلمه، حرف و یا عدد تشکیل شده باشد.
اضافه بر علائم تجاری که مبداء تجاری محصولات و یا خدمات را مشخص می‌کند، یک سری دیگر از علائم هم وجود دارند:
۱ _ علائم جمعی: علائمی هستند که به یک مجموعه متعلق هستند. به صورتی که اعضای آن به واسطه‌ی این علامت خود را از نظر سطح کیفی و یا بقیه‌ی مجموعه مشخصات مورد احتیاج معرفی نماید.
۲ _ علائم تائیدی: علائمی هستند که در قبال اجرا و رعایت تعدادی استانداردهای تعریف شده به تولید کننده و یا ارائه دهنده‌ی خدمات اعطا می‌گردد. مانند Iso و… که در سطح بین‌المللی مورد قبول و تائید هستند، می‌توان نام برد.

چگونگی ثبت علامت تجاری

برای در خواست ثبت بین‌المللی علامت تجاری در دیگر کشورها، اول باید علامت مورد نظر در کشور مبداء ثبت شود؛ که این عمل پیش نیاز ثبت بین‌المللی علامت تجاری برای کشورهای عضو سیستم مادرید است.
اقدام به درخواست ثبت بین‌المللی علامت تجاری فقط از راه اداره‌ی مالکیت صنعتی ممکن می‌باشد.
یک علامت تجاری باید مخصوص و تمیز دهنده باشد. به صورتیکه استفاده کنندگان با رویت آن علامت محصول مورد نظر را شناخته و نیز آن را  از دیگر علائم تجاری که با آن علامت تجاری معرفی می‌شوند را شناسایی کنند.
یک علامت تجاری نباید نظم عمومی و اخلاق را از بین ببرد و نیز باعث گول خوردن مصرف کننده شود.
حقوقی که به علائم تجاری اعطا می‌شود لزوماً با یکدیگر یکسان نیست، این مورد از راه بررسی های انجام شده به وسیله‌ی اداره‌ی علائم تجاری و یا در نتیجه‌ی مدعی شدن افراد ثالث به حقوق مشابه تعیین می‌گردد.
مطالب مرتبط
avatar
  تمایل دارم مرا مطلع کنید وقتیکه