زمان ایجاد شخصیت حقوقی موقوفات

شخصیت-حقوقی-موقوفات | وکیل امداد
۰ ۰ vote
Article Rating

وقف مؤسسه یا سازمان نیست بلکه نهادی حقوقی است.

در گذشته راجع به اصل اینکه آیا وقف دارای شخصیت حقوقی است یا خیر اختلاف نظر وجود داشت.

لکن، قانونگذار در سال ۱۳۵۴ در ماده‌ی ۳ قانون اوقاف با شناسایی شخصیت حقوقی برای وقف عام و در سال ۱۳۶۳ در ماده‌ی ۳ قانون تشکیلات و اختیارات سازمان حج و اوقاف و امور خیریه، با پذیرش شخصیت حقوقی برای وقف به طور مطلق، به هر گونه ابهام در این زمینه پایان داد.

اگر چه سازماندهی موقوفات از طرف دولت بیشتر متوجه وقف عام است که به موجب آن اینگونه موقوفات در اداره مربوطه در سازمان اوقاف دارای شناسنامه و پرونده هستند، در مقابل، موقوفات خاص بیشتر مبتنی بر اعلام اراده‌ی شخصی بوده و لزوماً تابع تشریفات مربوط به موقوفات عام نیست.

به هر حال وقف نسبت به مالی به شرط قبول موقوف علیه یا قائم مقام وی و نیز قبض آن، مال موضوع وقف به خودی خودی موجد شخصیت حقوقی برای موقوفه مورد نظر می‌گردد.

اگر چه نهاد وقف خاص حقوق اسلامی است لکن همه ادیان با عناوین مختلف تأسیسات مشابه را به رسمیت شناخته‌اند.

مطلبی که در همین رابطه شایسته‌ی اشاره است، شناسایی شخصیت حقوقی برای پرستشگاه‌ها در آیین‌ها و ادیان گوناگون از گذشته‌های دور است.

این اماکن همیشه از مزایای شخصیت حقوقی بهره‌مند بوده و به عنوان طرف معامله با اشخاص قرار می‌گرفته‌اند.

آتشکده‌های زرتشتی، کنیسه‌های یهودی، کلیساهای مسیحی و مساجد اسلامی و دیگر پرستشگاه‌ها در گذر زمان و به وسیله‌ی عرف و به تبع آن مراجع قانونی مربوطه، برخوردار از ویژگی‌های شخصیت حقوقی دانسته شده‌اند.

بسیاری از اماکن مذهبی را می‌توان در چهارچوب مفهوم وقف تعریف نمود.

با توضیحات بالا، موقوفه به محض تشکیل و تحقق شرط قبض، واجد شخصیت حقوقی می‌گردد.

با این وجود، اعطای چنین جایگاهی به موقوفه در بردارنده‌ی این ایراد است که آیا همه‌ی آثاری که برای اشخاص حقوقی به رسمیت شناخته شده -و از جمله اقامتگاه مستقل- را واقعاً می‌توان متوجه موقوفه هم دانست؟

مطالب مرتبط
تمایل دارم مرا مطلع کنید وقتیکه
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments