مسائل مالی در امور شرکت‌ها

مسائل مالی شرکت‌ها | وکیل امداد

در مسائل مالی در پی آن هستیم با مواردی که به امور مالی و حقوق مربوط به آنها می‌باشد بپردازیم مواردی که بدون شک برای افراد در جامعه حائز اهمیت می‌باشد و می‌توان از جمله بانکی، بورس و اوراق بهادار، مالیاتی، بیمه، گمرک و نمایندگی انحصاری نام برد.

بانکی

با توسعه جوامع بشری و روابط اقتصادی که در بین افراد جامعه رو به فزونی می‌باشد نقش بانک‌ها در زندگی افراد و حقوق و تکالیفی که مشتری نسبت به بانک و متقابلاً حقوق و تکالیفی که بانک نسبت به مشتری خود دارد بدون تردید تاثیرگذار می‌باشد.

بنابراین دعاوی که در حقوق بانکی وجود دارد بی شک از مهمترین دعاوی در حوزه مالی می‌باشد که برخی از آنها شامل وصول مطالبات معوق، اعتبارات اسنادی و… می‌شود.

بورس و اوراق بهادار

بورس و اوراق بهادار به عنوان یک بازار رسمی و متشکل و سازمان یافته سرمایه می‌باشد.

در بورس، خرید و فروش سهام شرکت‌ها، اوراق مشارکت یا اوراق قرضه دولتی و یا موسسات معتبر خصوصی توسط کارگزاران بورس که به نظر مشهور دکترین در حقوق تجارت نقش حق العمل کار را ایفا می‌نمایند تحت ضوابط، قوانین و مقررات خاصی انجام می‌شود.

شایان ذکر است قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴ می‌باشد.

مالیاتی

در کلیه کشورها از گذشته تاکنون حکومت‌ها و دولت‌ها برای کسب درآمد خود به یکی از طرقی که متوسل می‌شوند مالیات می‌باشد که برای رشد و شکوفایی جامعه و ارائه خدمات عمومی استفاده می‌گردد.

بنابراین مالیات برحسب تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی پرداختی الزامی و بلاعوض می‌باشد.

درنهایت مالیات شامل انواع مختلفی مانند مالیات بر مشاغل و اصناف, مالیات بر درآمد و… می‌باشد.

در ضمن قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ می‌باشد.

بیمه

با توجه به وجود خطرات احتمالی که در جامعه بشری وجود دارد و افراد برای اینکه به نوعی از خساراتی که ممکن است بر آنها وارد گردد جلوگیری نمایند درصدد انعقاد قراردادی با شرکت بیمه (بیمه گر) می‌شوند.

بیمه گر متعهد می‌شود در برابر حق بیمه‌ای که از شخص (بیمه گذار) دریافت می‌کند به جبران خسارات احتمالی وارد شده به شخص بیمه گذار تا سقف مقرر در قرارداد بیمه تعهد نماید.

شایان ذکر است از جدیدترین و کاربردی‌ترین قوانینی که در چند سال اخیر در این زمینه به تصویب رسیده است قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب ۱۳۹۵می‌باشد.

گمرک

جهت تبادل فعالیت‌های تجاری یا بازرگانی با توجه به وجود حکومت و دولت‌های مختلف و مرزهای بین‌المللی ناگزیر از اعمال سیاست‌های دولت برای ورود و خروج کالا یا صادرات و واردات کالا و همچنین عبور یا ترانزیت کالا و وصول حقوق ورودی و عوارض گمرکی و مالیات‌های مربوط و الزامات فنی و تسهیل تجارت می‌باشد.

آشنایی و آگاهی از قوانین مربوط به ویژه برای ترخیص کالا برای بازرگانان و تجار حائز اهمیت می‌باشد و فرآیند خاص خود دارد.

نمایندگی انحصاری

افراد برای ورود در کار و فعالیت خاصی درصدد ایجاد امتیازی برای خود می‌باشند تا بتوانند با خیالی راحت با برند خاصی به فعالیت بپردازند.

بنابراین شرکت‌هایی خواه ملی یا فرا ملی،  مرکزی را برند سازی نموده و نظارت می‌کنند تا چنین کسب و کاری به خودشان که اداره می‌کنند تعلق داشته باشد که به آن فرانچایز یا حق امتیاز انحصاری گفته می شود.

مطالب مرتبط
avatar
  تمایل دارم مرا مطلع کنید وقتیکه