چارچوب حقوقی استارت آپ‌ها

چارچوب حقوقی استارت آپ‌ها | وکیل امداد
۰ ۰ vote
Article Rating

تفاوت استارت آپ با کسب و کارهای عادی

کسب و کارها در گذشته و در شکل سنتی خود در بسیاری از اوقات نیازی به چارچوب حقوقی نداشتند و در بسیاری از اوقات در بازار اعتبار تجار بود که ضمانت اجرای تعهدات و قول‌های فی ما بین را تشکیل می‌داد.

اما در جهان مدرن و پسا مدرن که کسب و کارها شکلی نو یافته و اغلب اوقات این تخصص افراد است که مبنای شراکت و همکاری قرار می‌گیرد و نه دوستی و رفاقت و در فضای تجاری نوین که اعتبار در معنای سنتی خود رنگ باخته است، چارچوب حقوقی و قانونی ضامن و پایه‌های هر کسب و کاری است.

صاحبان این کسب و کارهای می‌توانند با خیالی آسوده در مسیر کارآفرینی گام بردارند و استارت آپ خود را به کسب و کاری بزرگ بدل نمایند.

تیم سازی و قرارداد هم بنیانگذاران

نخستین گام در مسیر تشکیل استارت آپ عبارت است از اینکه لیدر اصلی که معمولاً صاحب ایده پشت استارت آپ است به انتخاب اعضای تیم خود بپردازد.

از آنجایی که این تیم سازی بسیاری از اوقات از درون دانشگاه‌ها شکل گرفته و افراد یکدیگر را می‌شناسند و در بدو کار نیز کسب و کار را در حدی وسیع و مهم تصور نمی‌کنند که نیاز به تعهداتی حقوقی فی ما بین باشد، صرفاً با قراری دوستانه کار را شروع می‌کنند.

در بسیاری از اوقات با موفق شدن کسب و کار و ارزش مالی یافتن استارت آپ، اختلافات گوناگونی میان اعضا شکل می‌گیرد که می‌تواند منجر به فروپاشی کسب و کاری شود که با زحمت بسیار همه آن‌ها شکل گرفته است.

در این راستا اولاً باید توجه داشت در بدو امر لازم است هم بنیانگذاران استارت آپ، با نیازسنجی دقیق کسب و کار و با نگاهی حداقلی انتخاب شوند.

به عبارت دیگر این گونه نباشد که برای کوچک‌ترین نیازهایی اقدام به جمع کردن هم تیمی نماییم، بلکه ضروری‌ترین و اصلی‌ترین نیازهای شکل‌گیری کسب و کار مربوطه را بررسی و برای همان نیازهای اصلی افراد متخصصی را برگزینیم که معمولاً با لحاظ این معیار تعداد هم بنیان گذاران بیشتر از سه نفر نخواهد شد.

یک نفر صاحب ایده اصلی است، یک نفر معمولاً متخصص حوزه‌ای که استارت آپ قرار است در آن زمینه فعالیت کند و با توجه بستر کسب و کار که عموماً اینترنت و رایانه و تلفن همراه است.

یک نفر متخصص IT با انتخاب این تیم، اولین گام برای تأسیس استارت آپ خود را برداشته‌ایم و حال نوبت به اعتمادسازی و پیش‌بینی برای موقعیت هر یک از این افراد در آینده کسب و کار خواهد رسید که این مهم نیازمند حقوقی است و به این تفاهم نامه هم بنیان گذاران گفته می‌شود.

لازم به ذکر است در خصوص تفاوت عبارات مختلفی از جمله تفاهم نامه، قرارداد، توافق نامه و … که برای نامیدن تعهدات طرفین استفاده می‌شود.

تفاهم نامه هم بنیان گذاران سندی است که طی آن اعضای تیم کارآفرین در مقابل یکدیگر تعهداتی را می‌پذیرند و در مقابل حقوقی را برای یکدیگر تضمین می‌نمایند و در نهایت ضمانت اجرایی نیز برای اجرای آن در نظر گرفته می‌شود.

هر چند تنظیم این تفاهم نامه بسته به نوع کسب و کار و نیازها و الزامات مربوطه و نسبت کسب و کار با قانون تجارت از هر مورد به مورد دیگر بسیار متفاوت است و در عالم حقوق نیز بار معنایی کلمات و عبارات در هر جایی و هر مورد به شدت در سرنوشت حقوق و تعهدات تعیین کننده است.

 

مطالب مرتبط
تمایل دارم مرا مطلع کنید وقتیکه
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments